zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » ארכיון הכתבות » כתבה: כבר עברה שנה... ומה השתנה?

תמונה קטנה כבר עברה שנה... ומה השתנה? פורסם על ידי תנועת הצופים
בתאריך 21/7/2016
בכתבה זו צפו 5357 גולשים
כבר עברה שנה... ומה השתנה?
שנה שלמה עברה מאז הרצח המחריד של שירה בנקי ז"ל בת ה16 במצעד הגאווה בירושלים. היום (חמישי), מתקיים שוב המצעד ברחובות עיר הבירה וזו הזדמנות עבורנו לערוך חשבון נפש ולחשוב על השנה שחלפה מאז הרצח, ועל השפעתנו כתנועת נוער על החברה במדינת ישראל בנושא זה ובכלל.

"אבל אני רק שכבגיסט, מה אני כבר יכול לעשות כדי להשפיע"?
האמת? הרבה.
זכרו כי במועצת התנועה תשע"ד הוחלט כי תנועת הצופים תתמוך במאבק הקהילה הלהטבי"ת, תעביר פעילות בנושא ותתמוך ביוזמות שונות.

"אוקי, אז מאיפה מתחילים?"
קודם כל, ואולי הכי חשוב - מעמיקים ולומדים על הנושא:
האם אנחנו בטוחים שאנחנו מכירים את הקהילה הלהטבי"ת? מי מרכיב את הקהילה הזו? מה הם בעצם דורשים?  האם אנחנו מכירים סטטיסטיקות לגבי המצב היום בישראל? איך החברה הישראלית תופסת את הקהילה הלהט"בית? האם יש נגדם גילויי אלימות או חיבה? איפה? ולמה? ומה המצב בעולם..?
האם אנחנו מכירים את טיעוניהם של המתנגדים למצעדי הגאווה השונים?
ורגע, מה הם הראשי תיבות האלה בכלל..??

לשמחתנו, קיים ברשת מידע רב שאפשר לעיין בו.
זכרו כי קשה למצוא פרסומים מאוזנים לחלוטין, ולעתים לגופים המפרסמים יש דעות שונות שמשפיעות על הפרסום - לכן כדאי לקרוא ולחקור במגוון מקורות. 

"בסדר, למדתי על הנושא ויש לי ידע. מה עכשיו?"
אנחנו אמנם בתקופת מפעלי הקיץ, אבל אפשר ואף רצוי לעצור ולשלב נקודות מבט ופעילויות בנושא גם במחנה הקיץ וגם בשגרת השבט - אם לפני או אחרי המחנה.
במידה וקשה לכנס את כולם לאחר המחנה, תמיד אפשר להעלות את הנושא לדיון באחת הרשתות החברתיות. זכרו שגם ברשת וגם בשבט, יש לייצר תרבות דיון מכבדת, להקשיב ולבוא בראש פתוח.

גם במהלך שנת הפעילות כדאי וחשוב להתייחס לנושא, הן בשגרה, והן סביב אירועים בלוח השנה כמו יום ההבנ"ה הבינ"ל שמתקיים ב17.5 ואירועים נוספים (חפשו מידע ברשת על הנושא).

בערכות "המסע בצופים" תוכלו למצוא פעולות שונות ומגוונות, רובן מגילאי נעורים ומעלה, העוסקות בנושאי מין מגדר ומיניות בכלל, ובנושא קהילת הלהט"ב בפרט. חפשו אותן.

אתם מוזמנים לקיים ולחשוב בצורה יצירתית על יוזמות מקומיות בנושא, לדוגמה: ערב "שולחנות עגולים" או מעגלי שיח ומפגש עם נציגי הקהילה, עם בעלי דעות מגוונות בעניין, ופעילויות נוספות בתיאום ומחשבה עם מרכזי השבט. שתפו אותנו ביוזמות שלכם!

**שימו לב** שאנשים בעלי נטיות מיניות שונות הם חלק בלתי נפרד מהחברה שלנו.
הם נמצאים בכל המגזרים, במשפחות, בכיתות ובקבוצות שלנו. לכן שימו לב לשפה בה אתם משתמשים, שכן יכול להיות לצידכם מישהו או מישהי שהנושא פוגש אותם במקום אישי והם מרגישים חשופים.
התבטאו בזהירות וברגישות. זכרו - ״החיים והמוות ביד הלשון.״
(משלי יחפסוק כא)

"האם התנועה מציינת את הנושא באופן מיוחד"?
הרצח של שירה בנקי ז"ל הוא תמרור אזהרה חשוב - רצח על דעות, על מחשבות, על שונות, על שנאת חינם. בתנועת הצופים אנו מזהים קשר ישיר בין הרצח ובין תהליכים חברתיים שהובילו ל"חורבן הבית" ומזמינים נציגים נבחרים מבין חניכי התנועה לסמינר משמעותי בו יקחו חלק בלמידה משמעותית על קשר זה, במטרה לצאת עם כיווני פעולה אישיים - כל אחד ממקומו ותפקידו.

סמינר "חורבן הבית ותיקון החברה ע"ש שירה בנקי ז"ל" שיערך הקיץ בירושלים בסמוך לתשעה באב (חורבן בית המקדש היהודי) בשיתוף "מכון הרטמן", "התנועה הירושלמית" ומשפחת בנקי, יעסוק בשסעים מרכזיים בחברה הישראלית ודרכי פעולה להתמודדות עם שסעים אלו, וזאת על מנת לשמור על החברה הישראלית חברה אוהבת, דמוקרטית ומכבדת שונות, חברה מכילה בה מתקיים שיח מתמיד, וזאת על פי ערכי התנועה ומידות הצופה.
פרטים על הסמינר - בשבטים ובהנהגות. 

צופים זכרו - "הצופה רע לכל אדם ואח לכל צופה".

חזקו ואמצו. 

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה