zofim.org.il
  
 


 
אתר שאלות על הדרך
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר שאלות על הדרך » כתבה: תפקיד מרכז צעיר במסע בצופים

תמונת מגזין תפקיד מרכז צעיר במסע בצופים פורסם על ידי שאלות על הדרך
בתאריך 22/10/2014
בכתבה זו צפו 4555 גולשים

 חניכים יקרים, שמחנו לקבל פניות ושאלות רבות למערכת "שאלות על הדרך" 
העוסקות בתכנית "המסע בצופים".
אנו מבטיחים לענות על כל השאלות ולפרסם מדי כמה ימים תשובה באתר התנועתי וברשתות החברתיות. בהצלחה!
יש לכם עוד שאלות? לחצו 
כאן כדי לשלוח שאלה ל"שאלות על הדרך".


שאלות על הדרך שלום, רציתי להתייעץ איתכם בקשר למרכזים צעירים – האם הם צריכים חוברת של המסע? אם כן – איזה? באופן כללי ארצה לדעת יותר על מקומם של המרכזים הצעירים במסע. אני מרגישה קצת אבודה ולא בטוחה מה מקומי החדש...
(מרכזת הדרכה צעירה - הנהגת החוף)


היי, זאת רלי ממחלקת הדרכה, נראה לי שכדאי קודם כל להתייחס לשאלתך לגבי מקומו של המרכז הצעיר, מה תפקידו ומה האחריות שלו בשבט?


באופן כללי אפשר להגיד שהמרכז הצעיר הוא אחת מהדמויות החינוכית המרכזיות בשבט וככזה הוא אחראי על בחינת כל המתרחש מבעד למשקפיים החינוכיות. תפקידו לדאוג לאקלים החינוכי, לניצול ההזדמנויות החינוכיות ולהשגת המטרות החינוכיות שהוא הציב לעצמו יחד עם צוות הרשג"דים.


צוות הרשג"דים, צריך להיתפס בעיני המרכז הצעיר כשותף  מרכזי בעיצוב התפיסה החינוכית והערכית של השבט כשתפקידו של המרכז הצעיר הוא להוות מודל לחיקוי הן באופן הובלתו של הצוות, הן ביחס שלו כלפי החניכים והן כחבר שכב"ג בשבט.

אם נרד לפרטים, אפשר לדבר על תחומי האחריות, הגדרת תפקיד והאופן שבו הוא מוביל את ישיבות הרשג"דים.


תחומי אחריות

הובלת תהליכים חינוכיים בקרב החניכים בגדודים.

הובלת צוות רשג"דים ובנייתו כצוות חינוכי מוביל בשבט.

אחריות כוללת על כל המתרחש בשבט ובקרב החניכים בתחומים: חינוכי, ארגוני ואישי.

אחריות בטיחותית על כל הפעילות המתקיימת בשבט (יחד עם המרכזים הבוגרים)

הובלת הכנה והוצאה לפועל של פעילויות שיא כגון: טיולים ומחנות.

שותפות בצוות המרכזים כחלק מפורום מוביל חינוכית בשבט.


הגדרת התפקיד

הובלת ישיבות צוות קבועות ופגישות אישיות עם הרשג"דים כחלק מפיתוח והובלת תהליכים בשבט וכמתן מענה לפיתוח האישי של חברי הצוות כמחנכים וכאנשים יחד ולחוד. (*הרחבה על ישיבות צוות בהמשך(.

הובלת תהליך עיצוב של חזון חינוכי משותף, מטרות חינוכיות ודגשים חינוכיים.

הובלת שיח דמוקרטי וקידום פורומים דמוקרטיים בהנחיית הרשג"דים.

קיום קשר עם הורי החניכים.

קיום קשר בלתי אמצעי עם חניכי השבט.


ישיבות צוות

ישיבות צוות הרשג"דים הן מודל לישיבות הצוות בכל גדוד ומתנהלות על פי אותם מרכיבים, באופן שנכון ומתאים למקום בו השבט נמצא בתקופת השנה.


זמן הכשרה
 הוא זמן שבו המרכז הצעיר מעניק כלי הכשרה והעשרה לרשג"דים. זה הזמן שבו מדברים על בניית קשר אישי בין המדריכים לחניכים, על חזון אישי, ניהול זמן, דנים בתרחישים שונים של הדרכה - בוחנים אותם כצוות ומעלים דרכי פיתרון אפשריות. אתגרים חדשים העולים מתוך הפעילות בגדודים זוכים להתייחסות המרכז הצעיר והעמיתים בצוות למען ליטוש ושיפור רמת ההדרכה בשבט. זמני ההכשרה של המרכז הצעיר עוברים גם כהכנה וגם כהעמקה בתכנים לקראת העברתם לצוותים השונים על ידי הרשג"דים.


זמן צוות
 הוא זמן שבו המרכז הצעיר הופך את היחידים בצוות לקבוצה אחת, תומכת, מכילה ומגובשת. זהו המרחב של המרכז הצעיר להעביר חוויות מהנות ומעוררות השראה שמטרתן לאפשר הפוגה מהעשייה ולהזין את הרשג"דים שעוסקים יום יום בנתינה.


זמן מסלול
 הוא זמן המוקדש לבניית תוואי המסלולים בשנה תוך העמקה והתייחסות לתכנים. זהו הזמן שבו כל רשג"ד מגבש לעצמו את תוואי המסלול טרם הצגתו לצוות שלו ומתייעץ עם עמיתיו: אילו מועדים שבטיים או בינלאומיים ראוי שיעוגנו בתוואי המסלול (חגים, אירועים צופיים)? לאילו עוגנים ארגוניים כדאי להתייחס (תאריך סגירת הרשמה לטיול למשל)?


בזמן מסלול יכול המרכז הצעיר לדגום ולהעביר פעולות דגל שיש בהן ערך לכלל הרשג"דים (לדוגמא פעולות בנושא ימי זיכרון שכולם יעסקו בהם בדרך זו או אחרת.)

*פעולות דגל הן שתי פעילויות תוכן, לצד מיומנויות וחוויות צופיות, הלקוחות מהמסלול של החניכים. הפעילויות עברו התאמה למסגרת הצוותית ומטרתן להעלות דגשים ונקודות חשובות להצלחת הפעילות בגדודים. כמו כן, זהו המרחב בו נברר לעצמנו עמדות ודעות בשאלות מסוימות טרם הצגתן למדריכים.

זמן שגרה שבטית הוא זמן שבו המרכז הצעיר מוסר הודעות ומעלה נושאים לסדר היום. בזמן זה יגיעו לידי ביטוי נושאים כגון: גיוסים, הרשמות לטיולים, הפקות לקחים ממפעלים ושימור חניכים.


בנוגע לשאלתך על חוברת למרכז צעיר - אין למרכז הצעיר חוברת משלו משום שהוא מלווה את הרשג"דים על פי חוברת רשג"ד. אנחנו ממליצים לכל מרכז צעיר לעבור ולהכיר את התכנים, הנושאים וההכשרות שבחוברת רשג"ד ופשוט לבנות את ישיבות הצוות שלו בהתאם לאותם תכנים וכמובן מספיק זמן מראש כדי שהן יהוו הכנה לרשג"דים, לפני שהם יוצאים ללוות את המדריכים שלהם.                                        


בהצלחה בהמשך הדרך, ואל תשכחו מידי פעם לעצור ולהסתכל על הנוף
.
 

                                         רלי, מחלקת הדרכה

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה