zofim.org.il
  
 


 
הנהגת חיפה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת חיפה » ארכיון הכתבות » כתבה: מכתב מהשמיניסטים של תדהר ואילנות

תמונת מגזין מכתב מהשמיניסטים של תדהר ואילנות פורסם על ידי הנהגת חיפה
בתאריך 7/6/2007
בכתבה זו צפו 1695 גולשים

 

בית הספר "חוגים"- חינוך לערכים?!

הנדון: מסיבת הסיום שכבת כתה י"ב מחזור ס"ה

 

רקע לאירוע: לפני מס' שבועות דווח לתלמידי שכבת י"ב כי מסיבת הסיום, שהייתה אמורה להיערך בתאריך ה-12/6/07, תדחה ל-28/6/07. זאת עקב הצעה מפתה שבבסיסה סכום כסף גדול יותר מאת גוף אחר לערוך ב"מרכז הקונגרסים" אירוע מסוים במקום מסיבת הסיום של כתה י"ב, אשר נקבע לה התאריך קודם.

העלנו לעצמנו את השאלה: "האם ניתן לתבוע?" ובכן, התשובה שניתנה לנו היא: "לא ניתן לתבוע את מרכז הקונגרסים מאחר ולא נגרם נזק והוצע תאריך חלופי."

כעת אנו מעלים בפניכם עוד שאלה: "האומנם לא נגרם נזק?!"

השאלה היא, כמובן, רטורית, לפי מיטב הבנתכם, ונשמח לנסות ולנתח יחד אתכם את התשובה.

 

נתחיל במס' עובדות:

"תנועת הצופים העבריים בישראל" היא תנועת נוער ציונית, ממלכתית, שייעודה הוא להקים ולפתח, מסגרות חינוכיות-ערכיות, בהם יפעלו ילדים ובני נוער בכל רחבי הארץ במגוון פעילויות חברתיות חווייתיות המהוות עבורם מקור לפיתוח אישי, לבילוי ולהנאה.

 

העשייה החינוכית בתנועת הצופים תמוקד על ערכי חברות ורעות, על "נתינה" ומעורבות חברתית, טיפוח חיים קבוצתיים דמוקרטיים תוך דגש על יוזמה אישית, מנהיגות ומצוינות, הכרת הטבע, אהבת הארץ ושמירה על איכות הסביבה.

 

התנועה תעודד את חניכיה לעצב זהות יהודית-ישראלית משמעותית המשלבת בין המורשת הרבגונית של העם היהודי על מגזריו השונים, לבין התרבות וההוויה הישראלית המתגבשת במדינת ישראל.

 

ננסה להסביר את עצמנו:

ישנם בסביבות ה-40 חברים בתנועת הצופים שהינם גם תלמידי ביה"ס חוגים בשכבה י"ב.

נרצה לציין, כי מרביתם לוקחים חלק בפעילות התנועה כבר 8 שנים, כאשר 3 שנים מתוכן העבירו כחברי השכבה הבוגרת אשר פועלת למען חינוך ילדי ונוער העתיד במדינת ישראל עפ"י ההשקפות הנ"ל. השנה הצופית בנויה כתהליך חינוכי בעל מטרות וערכים הבנויים ברצף הגיוני, בעל התחלה וסוף. נוסיף ונעדכן, כי חברי שכבת שמיניות בתנועת הצופים הם אלו המנהיגים, המובילים, המנתבים והמפעילים את הפעילות החינוכית בשבטים לאורך השנה, והינם בעלי מעמד המחויבות למסגרת הגבוה ביותר.

מחנה הקיץ (אשר יערך במקרה גם הוא בתאריך ה-28/6/07), הנו שיא הפעילות הצופית- חינוכית זו, בו מסתכמת הפעילות החינוכית השנתית על הצד המושקע והטוב ביותר. העבודה על המחנה קיץ היא תהליך שמתחיל כמס' חודשים לפני המחנה, ונגמר ביום האחרון של המחנה.

כאמור, חברי שכבת שמיניות היא זו המאפשרת את הצלחת אירוע זה, או את כישלונו. ישנה דעה הרווחת בקרב אלה שאינם לוקחים חלק בתנועה, כי החברות בתנועת הצופים זוהי התנדבות. ובכן, ברמה הבסיסית זו אכן התנדבות, אך אלה המחזיקים בדעה זו אינם מבינים כי לאחר שבחרת להתנדב מרצון, ההתנדבות הופכת למחויבות, ומחובתנו לעמוד במחויבותנו זו.

נשמח להמחיש עניין זה ע"י מטאפורה: ראש הממשלה מתמודד מרצונו החופשי לתפקיד זה. ברגע שניתן לו התפקיד, ניתנים לו גם המחויבות וחוסר הלגיטימציה להפסיק באמצע מילוי תפקידו, ועל אחת כמה וכמה לא לעמוד בדרישות התפקיד. כולנו יכולים לנסות לנחש מה יקרה אם הוא יפרוש באמצע או יכריז על הפסקה.

נשמח גם לבחון את הנושא מנק' מבט נוספת, בה מחנה הקיץ האחרון שלנו הוא סגירת מעגל שנפתח לפני 8 שנים.

עקב הנימוקים הנ"ל, לא קיימת הלגיטימציה מבחינתנו לפספס ולו יום.

 

מכאן, לאחר הקדמה ויישור קו, נגיע לעניין המרכזי:

אנו חשים זלזול עמוק בנו כחברי התנועה הפועלים למען מטרות חינוכיות וערכיות, המשלימות את החינוך הפורמאלי הניתן בבית הספר. כולנו תוהים לאורך השנים האם קיימים עוד ערכים במערכת החינוך הפורמאלית מלבד פרפקציוניזם לימודי. נושא זה הינו תמיד שנוי במחלוקת, מאחר ונימוק מערכת החינוך הפורמאלית הוא שהתלמידים יוצאים לפעילות תרבותית- חינוכית מחוץ למסגרת הלימודית הרגילה כ-4 פעמים בשנה, ושהמורים מתיימרים לקיים שעור חברה פעם בשבוע.

 

אנו מכריזים בזאת על התשובה הנחרצת לשאלת הערכים: מערכת החינוך איבדה לחלוטין את ערכיה החברתיים ואת הערכתה לקיומם של ערכים אלו. אם תגידו לנו שאין לנו הוכחה, נוכיח זאת ע"י קריאת טופס זה מההתחלה.

 

מכאן- בנוגע להצבעה שנערכה שלשום (4/6/07) :

עצם קיום הצבעה זו ומתן לגיטימציה לקיום מסיבת הסיום (שהיא בעלת חשיבות כה רבה לאלו המסיימים את שנותיהם בתיכון) בתאריך אשר סותר את השלמת המחויבות  (של אותם אלו המסיימים את שנותיהם בתיכון) לתנועת הצופים, הוא דרך ביטוי לזלזול זה, שבלתי מתקבלת על הדעת.

 

אם הנהלת ביה"ס חוגים ועריית חיפה אינם מתביישים-  אנו, חברי שכבת שמיניות בתנועת הצופים, מתביישים בשבילכם.

 

ונקנח במשפט אשר אנו עומדים מאחוריו בכל תוקף: אנו מתביישים לעלות על במת מסיבת הסיום בתאריך ה-28/6/07 כבוגרי ביה"ס "חוגים".

 

גם אם התאריך לא ישתנה, אנו עומדים מאחורי כל מילה שנאמרה. ואם בכל זאת ישנו עניין לא סגור ושאינו מובן, נשמח לחזור על עצמנו.

 

בברכת סיום תיכון,

       חברי שכבת שמיניות,

                    חברי תנועת הצופים, וכמעט בוגרי ביה"ס חוגים.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. בהצלחה
נכתב על ידי אורי גנוסר משבט אפיק בתאריך 7/6/2007 בשעה 6:43