zofim.org.il
  
 


 
הנהגת חיפה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת חיפה » ארכיון הכתבות » כתבה: מכתב לשמיניסטים..!

תמונת מגזין מכתב לשמיניסטים..! פורסם על ידי אלעד דואק
בתאריך 24/11/2006
בכתבה זו צפו 1072 גולשים

שמיניסטים יקרים-

 

אתם עומדים בתחילת תהליך קצת מייגע שנקרא תהליך "דרך המשך".

בסוף התהליך חלקכם יצא לשנת שירות.

בעיני שנת שירות זו הזדמנות של פעם בחיים לתרום באופן כל כך משמעותי לחברה, הזדמנות של פעם בחיים לנצל את כל הכלים שקיבלתם בשכב"ג ובצופים בכלל בשביל שנה שהיא נטו לחנך,כל גרעין בדרכו הוא, וככה לפתח את החברה הישראלית.

זו הזדמנות של פעם בחיים לגור בבית שני המכונה 'קומונה', בקבוצה קטנה ואיכותית שיש לה כוח עצום, הרבה מעל המשוער....ולהיות חלק מקומונה זה החלק הבאמת קשה בשנת השירות, ועם זאת גם מה שתמיד יצליח לתת לך את הכוח ולדחוף אותך.

זו הזדמנות של פעם בחיים לפתח ולעבוד על עצמכם בצורה כל כך אינטנסיבית. ב3 חודשים של שנת שירות אני למדתי(בעיקר על עצמי) והתפתחתי הרבה יותר מ3 שנים בשכב"ג(ובלי חס וחלילה לפקפק בכלים שההתמודדות בשכב"ג נותנת לכל אחד).

השבוע הייתי בבית הספר שלי לשעבר, ביקשו ממני להגיע להעביר סדנא על שנת שירות לכיתות י"א וי"ב. המורה שריכז את הנושא, קוראים לו אבי חן, הוא כיום בן 43 ואמר שב43 שנותיו(שזה הרבה יותר ממה שאני, אתם, המרכזים או המדריכי שכבות שלכם חוויתם) שנת השירות הייתה המשמעותית ביותר עבורו.

אז לאלו מכם שכבר עכשיו בטוחים בזה שהם עושים שנת שירות, בהצלחה במיונים ותחשבו טוב טוב אל לאן אתם רוצים להגיע, כי לא מעט פורשים גם באמצע התהליך וגם באמצע שנת השירות כי פתאום הם מגלים שלא מתאים להם.

 

ולאלו מכם שבטוחים ששנת שירות לא מתאימה להם, פעם הבנתי למה אתם מתכוונים. אז יצאתי לשנת שירות וגיליתי שהמסגרת הזאת מתאימה לכל אחד, בעיקר בגלל הסיבה שאין באמת מסגרת. כלומר יש מסגרת-אתה חוזר פעמיים בחודש הביתה, מקבל ככה וככה כסף בחודש וחי עם כמה אנשים ספציפים, אבל בדברים המשמעותיים באמת כמו מה תעשה, אם מי ואיפה-אתה בוחר. אתה בוחר מה או מי שאתה רוצה לקדם ואתה גם בוחר איך לעשות זאת.

 

ולאלו מכם שבטוחים שזה בזבוז הזמן הכי גדול בעולם, גם אני הייתי כזה, ויש לי כמה דברים להגיד לכם:

 

1. תוכלת החיים בישראל היא כמעט 80 שנה. זה אומר שאחרי שנת השירות יישארו לך עוד 60 שנה לחיות. ואם אתה לא יכול לעשות עם עצמך שום דבר ב59 שנים, אתה גם לא יכול לעשות עם עצמך שום דבר ב60 שנה. יהיה לכם מספיק זמן אחר כך לעשות מה שבא לכם וחבל לרוץ כל כך מהר ולפספס את ההזדמנות הזו.

 

2. גם אם לא היה כל כך הרבה זמן אחרי השנת שירות, יש לכם עכשיו את האפשרות לעצור שנה ולפתח גם את עצמכם וגם את החברה שלכם, ברמה שלא תאמינו בכלל. להתלונן על המצב וזה שיש עוני ורעב בארץ ושיש משפחות הרוסות ושלממשלה לא אכפת מתושבי שדרות אפשר עד מחר, אבל אף אחד לא ממש מקשיב לתלונות האלו (הם בעצם לא מופנות לאף אחד, הם סתם נזרקות לאוויר). מה שיעשה את השינוי זה אותו האזרח שיחליט להקריב משהו משלו(למשל ממממ.....שנה מהחיים שלו) כדי שהמצב בארץ יהיה יותר טוב, ועל הדרך גם לקבל כלים שאי אפשר לקבל בשום מקום אחר.

3. ובכלל, זמן זה עניין של סדרי עדיפויות. מי שרוצה לרוץ הלאה לצבא לטיול ואז לאוניברסיטה, שיהיה לו בהצלחה, בעיני שנת שירות זה לנצל את הזמן ללמוד את כל אותם הדברים שהיית צריך ללמוד ואף פעם לא הספקת כי מישהו קבע שמתמטיקה זה יותר חשוב. ורק שכבר לא צריך ללמוד יותר מתמטיקה (ומתמטיקה זו רק דוגמא), יש אפשרות ללמוד דברים אחרים, משמעותיים הרבה יותר, שאמנם לא תקבל עליהם תעודה או תואר אבל הם דברים שבאמת יעזרו לך בחיים. אני למשל לומד לדבר, לומד להקשיב, לומד להגיב, לומד להתחשב, לומד להכיר אנשים, לומד בכלל איך אנשים מתנהגים, לומד איך אני מתנהג, לומד את החברה שלי ועוד הרבה דברים אחרים, ואפילו לומד לגלוש רוח ולתופף. כי אלו דברים שלא היה לי הזדמנות ללמוד אותם יותר מוקדם, וזה דברים שאני לומד עכשיו מתוך ניסיון, שזאת הדרך הטובה ביותר ללמוד.

 

 

אני אמרתי מקודם משהו ואני רוצה לחזור אליו כי הוא פשוט מאוד משמעותי. הוא בעצם הכי משמעותי בשנת שירות בעיני ובעיני רבים אחרים-וזה חיי קומונה. כל אותם הלילות שנשארים לדבר עד 5 בבוקר, כל הערבי קומונות, הישיבות, התורנויות, הויכוחים, הבדיחות הקומונריות, הימי הולדת הקומונרים(שהם פשוט הימי הולדת הכי טובים שיש בעולם), היכולת שלך להבין כל אחד בקומונה, מה הוא חושב ומרגיש ולמה הוא מתנהג כמו שהוא מתנהג בכל רגע נתון, והיכולת של כל אחד אחר בקומונה לדעת את זה עליך, כל זה, פשוט צריך להיות שם כדי להבין עד כמה זה באמת חזק.

 

בתכל'ס כל מה שאני בא להגיד-זה תחשבו על זה. על תפסלו את זה ישר ואל תקפצו אל זה ישר. פשוט תחשבו על זה.

 

אז שיהיה לכם המשך יום טוב, שבת שלום בהצלחה בתפקידים בשבט, בלימודים, במיונים לשנת שירות, מכינה, צבא, עתודה, או כל מסלול אחר. ואם קראתם עד פה, אז כנראה ששנת שירות זה באמת משהו שמעניין אתכם.

 

אלעד דואק

חבר גרעין פנימיות, קומונה ו'(אימפריה) מבואות-ים,

בוגר שבט 'משוטטי-בכרמל'

הנהגת צופי חיפה.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה