zofim.org.il
  
 


 
הנהגת חיפה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת חיפה » ארכיון הכתבות » כתבה: המשלחת לפולין

תמונת מגזין המשלחת לפולין פורסם על ידי ליבי באר
בתאריך 12/9/2006
בכתבה זו צפו 1062 גולשים

לשמיניסטים היקרים שלי,

 

תם המסע לפולין, רק עכשיו אני מעכלת חלק מהדברים שראינו ושמענו שם. חווינו את הטבח, את הכאב. שמענו עדויות, הזלנו דמעה בטרבלינקה, באוושויץ. פעמים רבות התקשנו להאמין. הלכנו בדרכם, בדרכם של אותם אנשים שסבלו וסיימו את חייהם בצורה אכזרית שכזו. שמענו על הגבורה של חסידי אומות עולם ועל הגבורה של תנועות הנוער. ראינו את אותם ערכים שאנו מדברים עליהם שוב ושוב בתנועה- כבוד, מנהיגות, רעות, ערבות הדדית וגם למדנו לדעת להעריך את מה שיש לנו בעולם הזה.

אני רוצה לצטט שוב את הקטע שהקראתי לכם עוד בסמינר הכנה לפולין ואני חושבת שזהו קטע שראוי גם לסיים איתו: "ילוד אדם נושא על שכמו את הוריו. לא על שכמו. בחובו. כל חייו חייב לשאתם, אותם ואת כל צבאם, הוריהם, הורי הוריהם, בובה רוסית מעוברת עד הדור אחרון. באשר ילך ילך הרה הורים בשוכבו הרה הורים בקומו הרה הורים אם ירחיק נדוד ואם יישאר במקומו. לילה-לילה חולק את ערשו עם אביו ואת יצועו עם אמו עד בוא יומו".

ואנו סוחבים את המורשת הזו ומחובתנו לזכור ולא לשכוח.

 

היה לי לכבוד לחלוק את החוויה הזו איתכם, ולמדתי מכם המון, הייתם שם בשבילי כשהייתי צריכה עזרה ואני מאוד מקווה שהייתי שם מספיק בשבילכם. היו לנו רגעים גם מרגשים בהם הבאתם לי המון גאווה, בטקס המרשים שהעמדתם במיידנק, כשתומר הניח את מצבת הזיכרון של התנועה בחלמנו, כשעודד הדליק נר באוושיויץ – נר לכל מי שאין מי שידליק לו נר, כשרועי אמר לי ביציאה מחלמנו שעכשיו הוא יודע למה הוא פה כי הוא צריך להמשיך את המורשת היהודית שלו. כשפגשנו בבירכנאו את אותו ניצול שואה מהמחנה ששרד את צעדת המוות ואני מרוב התרגשות לא הצלחתי להוציא מילה מהפה ואתם ישר שאלתם בתעוזה האם הוא ירצה להצטרף אליכם לסיור במחנה.

 

היו גם רגעים של צחוק וכייף- איך לנועם חגגנו כל יום יום הולדת, איך שירה ואורית שכחו לכוון את השעון וקמו שעה לפני כולם, איך גלעד איבד את הדרכון וצביקה את הארנק, איך בלילה האחרון הפתעתם אותי וחיכיתם לי כבר בחדר לפעילות.

וכן יש מספר דברים לא פתורים מהמסע:

א. איזה שיר יחליף את השיר-"הנהג הוא....

ב. עם כמה פולניות עדן הצטלם

ג. למה יעל השלימה את המשפט "אנחנו על....." דווקא כך

ד. ממתי שירה טבעונית

ה. למה לוקח לבוגדן חצי שעה לעשות רוורס

ו. כמה המבוגרים אפשר לאכול בארוחה אחת

ז. מדוע מאיה.ג לא הצליחה להתקשר לארץ האם הפולנים סיננו אותה

ח. את מי שיחדו בשן וגלעד כדי לקבל סוויטה

ט. מי אמר את זה???

 

ועכשיו כולנו יודעים: שהאהבה הראשונה של צביקה זו דנה, של גלעד זו גוני, תומר אהב את נטע, ולדוליק היו שניים, רותם תהיה שחקנית שתהיה גדולה, מאיה.א אדריכלית, אורית עורכת דין,ונועם פשוט ירוויח הרבה כסף. אסתי ונגה אוהבות שוקולד, עודד צופה בערוץ ההיסטוריה (או לפחות ככה אמא חושבת), אוריאל וגל כבר לא ביחד, המקצוע האהוב על תום זה מחשבים, עדן ושני אוהבים אמנות ,שירה אוהבת ספרות, רועי אוהב את שיעור אנגלית והשיעור האהוב על שיר זה הדשא. התוכנית האהובה על מאיה- גיא פינס, אוהד צופה בשיר שלנו ויעל רואה האלופה וכשבשן יהיה גדול הוא יהיה חופשי ומאושר.

אוהבת את כולכם- ליבי

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה