zofim.org.il
  
 


 
שבט אביב
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט אביב » ארכיון הכתבות » כתבה: על צופים ואידיאולוגיה

תמונת מגזין על צופים ואידיאולוגיה פורסם על ידי הילה
בתאריך 28/11/2007
בכתבה זו צפו 1690 גולשים

כשבאים ושואלים אותי,מה אנחנו מייצגים בתור תנועה ומה האידיאולוגיה שעומדת מאחוריה-

בגאווה ובשמחה אני מצטטת בביטחון את מידות הצופה כפי שלמדתי אותם במהלך פעולות הקורס-כהכנה להדרכה.ובמקרה של אחד שלא זוכר את הדיברות,אפשר לומר שאין צורך לזכור אותן,יש בהן המון היגיון-אנחנו מבצעים אותן גם בלי לזכור אותן אחת אחת בע"פ. מעולם לא יצא לי לחשוב,מה אני בעצם אומרת בזה?כמה אנחנו באמת עומדים מאחורי מה שאנחנו כביכול מאמינים בו.

(מתנצלת מראש,הפנייה תיהיה כאן לרוב בתור מדריכים ומחנכים,אך אפשר להסיק מסקנות גם בתפקידים אחרים בשבט.)

 

אז ראשית,לאלו מכם שלא יודעים את הדיברות או על מה אני בכלל מדברת (ויש רבים כאלה,רבים מידי)

אביא אותם כאן לפניכם:

-הצופה דברו אמת.

-הצופה נאמן למדינתו,לעמו ולשפתו.

-הצופה מועיל בחברה,אוהב עבודה ומועיל לזולת.

-הצופה רע לכל אדם ואח לכל צופה.

-הצופה אדיב.

-הצופה אוהב את החי והצומח ומגן עליהם.

-הצופה איש משמעת.

-הצופה חסכן.

-הצופה אינו נופל ברוחו.

-הצופה טהור בדיבורו ובמעשיו.

 

ולעניין,נתחיל באופן פרטני,להסתכל על כמה מהמידות כפי שהן מנוסחות.

 

"הצופה דברו אמת"- נקח את התגובה הקטנה והפשוטה ביותר,כמה פעמים יצא לנו,בתור מדריכים "לסלף את האמת" לחניכים שלנו.אם בשביל להרגיע,אם לצורף הפעלה בפעולה,או סתם כדי להשקיט חניך מטריד.ביננו-זה קורה לא מעט.

 

"הצופה מועיל בחברה,אוהב עבודה ומועיל לזולת"-פה אי אפשר עלינו!כל השנה מורכבת מתקופות של קריעת תחת; אם בשביל להכין פעולות,טיולים,מפעלים או אירועים אחרים בשבט.לעבוד אנחנו יודעים ואפילו עושים זאת מאהבה.האמנם?!

נכון,אנחנו אלופי הבנייה ועובדים ללא הפסקה,בצופים. כמה פעמים אמא בקשה שנעזור לה לעשות משהו,המחנכת בקשה שנארגן משהו לכתה,היו צריכים נציגים בבי"ס לדבר כזה או אחר והתחמקנו מאלף סיבות (אני מכלילה,לא כולם כאלה.בטוחה שיש גם את אלה שתמיד שמים יד ובאים לעזור ולא רק בצופים).אז נכון שהתורן יצא פצצה,אבל כמה אנחנו באמת עובדים כדי להיות "מועילים בחברה" ולא רק בשם האהבה (לצופיות,לשבט.)

 

"הצופה רע לכל אדם ואח לכל צופה"-הדיבר האהוב עלי.אני מכוונת כמובן ליריבות הבלתי פוסקת שקיימת בין השבטים.יריבות שבקלות הייתה יכולה להפוך לתחרותיות בריאה אבל הופכת לשנאת חינם.

ואני לא אוסיף כי על הנושא הזה אני יכולה לכתוב כתבה בפני עצמה (אגב,לצעוק שאני הכי טוב,והוא הכי גרוע,גם אם צעקתי הכי חזק שלי,לא אומר שאני באמת הכי טוב והוא באמת הכי גרוע...)

 

"הצופה אוהב את החי והצומח ומגן עליהם"-בלי להאריך במילים,קורה לכולנו שאנחנו זורקים איזה עטיפה כי אין לידינו פח,או אפילו משאירים את האיזור בו העברנו את הפעולה (על איכות הסביבה אגב) מטונפת (טוב לא לכולנו,אבל הבנתם את הפואנטה).

 

"הצופה איש משמעת"- כשיושבים בפעולות שכבה והמדריך שכבה שעה מנסה לדבר והשכב"ג (שלפני רגע עמד מול החניכים שלו באותה סיטואציה) לא נותן להוציא מילה,או כשיש איזו התארגנות שלילית שממש לא מכבדת שכב"ג בשבט צופים,אז המשמעת  של הצופה כבר לא משהו.

 

"הצופה חסכן"-יש מיליון דוגמאות ואני אקח אחת,פשוטה ביותר-הצ'ופרים. חשבון פשוט שעשיתי לאחרונה הביא אותי למסקנה,שרק על חומרים להכנת צ'ופרים לטיולים (בלי דברים נוספים לטיולים ולפעולות ועוד מליון ואחת הוצאות) הוצאתי במהלך השנה שעברה כמה מאות שקלים,ובאופן יחסי למה שראיתי סביבי,זה לא נחשב להרבה (באופן אישי ההוצאות האלה מגיעות מהכיס שלי,אז יש לי בקרה על כך,ותחשבו מה קורה כשההורים ממנים את כל העסק..).

 

"הצופה טהור בדיבורו ובמעשיו"-גם כאן ניתן להתקל בלא מעט סתירות כשמכירים כמה שכב"גיסטים ומדריכים.

 

 

לא עברתי על כל המידות,עברתי על אלה שבולט לי במיוחד ה"חוסר ביצוע" שלהן.

באופן כללי רציתי להציג את המצב כפי שאני רואה אותו.

אז בפעם הבאה שאתם עולים על חאקי,חישבו על מה שאתם מייצגים,עימדו מאחורי העקרונות של עצמכם.

אני לא חושבת שצופים צריכה להיות מסגרת "של כולם",אבל כן חושבת שחניך בצופים ועל אחת כמה וכמה שכב"גיסט-צריך לדעת מה עומד מאחורי החאקי שהוא לובש.

 

הילה גסט,שכבת שבתאי.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 3 תגובות | הוספת תגובה


1. הילה את גדולה
נכתב על ידי הראל בוכמן משבט הדר בתאריך 28/11/2007 בשעה 13:18
2. צודקת...
נכתב על ידי יונתן שטרנברג משבט אביב בתאריך 28/11/2007 בשעה 13:36
3. בעיניין האידיאולוגיה
נכתב על ידי הילה גסט משבט אביב בתאריך 28/11/2007 בשעה 18:52